Oszczędność i ekologia czyli termoizolacja budynku

izolacja budynku Dobrze ocieplony budynek to same korzyści, ponieważ nie traci się bardzo cennego ciepła, czyli nie trzeba go generować płacąc za to wielkie sumy pieniędzy. W czasie mrozów wystarczy tylko odrobina dodatkowej energii, kiedy słupek rtęci wdrapuje się ponad zero, można całkowicie zrezygnować z dodatkowego ogrzewania. Ma to także znaczenie dla natury, ponieważ spalanie paliw w celu ogrzania budynku to generowanie dodatkowych ilości gazów cieplarnianych. Nie można zapominać także o tym, że dobrze ocieplany budynek stanowi lepszą ochronę przed promieniowaniem UV, zjawiskami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Tworząc termoizolacje warto opierać się na zdaniu ekspertów. Konieczne jest bowiem dostosowanie tego systemu do mechanizmu ogrzewania zastosowanego w budynku oraz do jego konstrukcji. Konieczne jest ponadto zastosowanie odpowiednich materiałów, by termoizolacja była trwała.

Co takiego zatem zalecają specjaliści?

Najczęściej oferowane są natryski izolacji PUR, ponieważ jest to najbardziej efektywna metoda zapobiegania utratom ciepła. Dzięki niej rośnie efektywność energetyczna budynku, czyli spada ilość energii wymagana do tego, by utrzymać stałą temperaturę. Oznacza to także, że w lecie temperatura będzie niższa. Koszty ogrzewania po zastosowaniu izolacji natryskowej spadają, gdyż zmniejszona zostaje ilość energii, która ucieka poprzez sama konstrukcje budynku. Samo stworzenie izolacji jest bardzo proste, ponieważ robi się to bezpośrednio na izolowanej powierzchni.

Nie stanowi to problemu praktycznego, a wręcz przeciwnie, ułatwia pracę, ponieważ wystrzeliwana ze specjalnego pistoletu piana ma bardzo silne właściwości adhezyjne, co w praktyce oznacza, że bez najmniejszych problemów przylega do powierzchni o dowolnym kształcie i fakturze. Do najważniejszych zalet systemów natryskowych PUR należy zaliczyć:

-Możliwość zmniejszenia grubości izolacji termicznej dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi przenikania ciepła; 1cm pianki to w przeliczeniu około 2cm klasycznego styropianu;

- Wyeliminowanie mostków cieplnych, czyli przestrzeni, gdzie izolacja nie jest obecna, co ma miejsce na przykład pomiędzy płytami styropianowymi; brak mostków termicznych zmniejsza ryzyko powstania zawilgocenia;

- Znakomita bariera dla wilgoci i sposób na przeciwdziałanie skraplaniu się wilgoci na ścianach budynków;

- Zdolność do wytłumiania hałasu;

- Odporność na stosowane w warunkach domowych i przemysłowych rozpuszczalniki, a także wysoka trwałość piany.Grzegorz

Specjalista od powłok ochronnych i izolacji natryskowych