Na czym polega instalacja natryskowa?

na czym polega izolacja natryskowaAby móc podjąć się wykonaniu natrysku izolacji PUR będziemy potrzebować odpowiednich materiałów. Są to między innymi dwa główne składniki takie jak: Izocyjanian i Polio. Dostajemy je w beczkach ważących każda po ok. 200 kg - zależy to jednak od naszego systemu materiału. Istnieją trzy systemy natrysku pianki PUR:

• System lekki – jej gęstość wynosi około 35 kgm3,

• System średni – jej gęstość to około 45kg/m3,

• System ciężki – jej gęstość wynosi około 55kg/m3. Nie różnią się one jednak tylko gęstością. Należy dobrać odpowiedni system do danej powierzchni, na jakiej chcemy go zastosować. Ważniejszym parametrem od gęstości jest wytrzymałość pianki na ściskanie. Ten istotny parametr jest niestety zaniedbywany przez dużą liczbę wykonawców izolacji. Jest jednak kluczowy, gdy wybieramy system dopasowany do konkretnych zastosowań.

Jak przebiega proces powstawania izolacji natryskowej?

Podgrzewa się dwa składniki do wymaganej temperatury, robi się to jednak nie mieszając ich - każdy osobno. Do pistoletu natryskowego składniki są wlewane przez węże ciśnieniowe. Powietrze podawane jest przez pistolet, aby dysza natryskowa pozostawała czysta. Jednak, aby powstał proces natrysku materiału, niezbędne jest wymieszanie obu składników poprzez podawanie ciśnieniowe cieczy składowych w dyszy, tym razem bez użycia powietrza. Ponieważ ten sposób izolacji jest w miarę szybki i czysty, wyniesie nas około jednego do dwóch dni na ocieplenie 500 m2 - w zależności jak skomplikowana jest dana konstrukcja. Musimy jednak pamiętać, że po zakończonym natrysku trzeba wywietrzyć pomieszczenie.Grzegorz

Specjalista od powłok ochronnych i izolacji natryskowych